6.4 C
Brno
Středa, 2 dubna, 2025
- Reklama -časopis
DomůInteriérVytápění klimatizací: úspornější, než byste čekali

Vytápění klimatizací: úspornější, než byste čekali

Přestože se v létě říká, že chlazení klimatizací sežere spoustu energie, při vytápění je tomu jinak. Topný výkon klimatizací je totiž zpravidla vyšší než chladící, ale spotřeba energie je přibližně 4krát nižší. Topení klimatizací vlastně funguje na principu malého tepelného čerpadla typu vzduch – vzduch. Podívejte se, jak jej lze efektivně využívat.

Vytápění klimatizací je u nás poměrně novým trendem, přitom představuje velmi úsporný, rychlý a ekologický zdroj tepla. Navíc lze pořídit za relativně nízkou cenu a je ideálním řešením do moderních domácností. Díky celoročnímu využití, kdy v létě chladí a v zimě hřeje, se z klimatizace stává univerzální přístroj, který svou úsporou energie přinese rychlou návratnost investice. Klimatizace vytopí prostor velmi rychle, dosáhne nastavené teploty do několika minut. Poskytuje také řadu dalších výhod, je však třeba znát i pravidla jejího používání a limity.

Jak to funguje?
Topení při klimatizaci funguje na principu tepelného čerpadla vzduch – vzduch. K tomu je zapotřebí, aby venkovní jednotka obsahovala tzv. reverzní ventil. Díky němu dokáže klimatizace obrátit směr proudění chladiva mezi jednotkami. Z výparníku ve vnitřní jednotce se stává kondenzátor a kondenzátor ve venkovní jednotce se stane výparníkem. Zatímco při chlazení proudí do výměníku vnitřní jednotky stlačené chladivo s nízkou teplotou, při topení je tomu naopak. Chladivo je horké a tím dochází k ohřátí vzduchu v interiéru. Tento způsob topení poskytne více než trojnásobný teplotní výkon při stejném elektrickém příkonu jako při použití klasických elektrických ohřívačů a má nižší spotřebu energie i ve srovnání s plynovým kotlem.

Proč se to vyplatí?
Při představě topení klimatizací mnoho lidí napadne, že to musí být velmi drahé. Opak je ale pravdou. U konvenčních tepelných spotřebičů se využívá přímý elektrický ohřev, tedy k výrobě 1 KW tepelné energie je třeba spotřebovat 1 KW elektrické energie. Při topení klimatizací bývá topný výkon 3 – 4 kW, ale maximální spotřeba energie v režimu topení je přibližně 3 až 4krát nižší, pohybuje se kolem 1,1 kW. Chcete-li vypočítat měsíční náklady na vytápění klimatizace, stačí spočítat hodiny, po které bylo zařízení v provozu, a vynásobit je tarifem 1kWh. Efektivnost výkonu klimatu při topení, tedy sezónní energetická účinnost při topení, se udává číslem hodnoty SCOP. Čím je dané číslo vyšší, tím je zařízení účinnější. Například pokud má klimatizace SCOP 3,8, při spotřebě 1 KW elektrické energie se získá až 3,8 KW tepelné energie.

Jak vybírat klimatizaci na vytápění?
Při výběru klimatizace na vytápění je třeba se řídit postupem, který odborníci doporučují i při klimatizaci na chlazení. Je však nutno zdůraznit, že ne každý typ klimatizačního zařízení disponuje i funkcí topení, je třeba si to při nákupu ověřit. V zásadě máte na výběr mezi dvěma typy klimatizací: mobilními a nástěnnými. Jak název napovídá, mobilní klimatizaci můžete zapojit v libovolné místnosti do sítě a dokáže vytopit interiér o velikosti 15 – 40 m2. Nástěnná klimatizace s ohřevem sestává z vnitřní a venkovní jednotky a při připojení více vnitřních jednotek (multisplit) dokáže vytápět i celý rodinný dům, vyžaduje již odbornou montáž.

Při výběru se vyplatí věnovat pozornost její energetické náročnosti v režimu ohřívání. Volte klimatizaci, která má v tomto režimu minimálně energetickou třídu A, co nejvyšší hodnotu SCOP pro topení a hodnotu SEER pro chlazení. Pokud byste chtěli klimatizaci využívat jako hlavní zdroj tepla, je pro vás velmi důležitá i nejnižší venkovní provozní teplota.

Doplňkový či hlavní zdroj tepla?
Hlavní využití topení klimatizací je v přechodných obdobích, jako je podzim či jaro, ale své uplatnění najde rozhodně i během mírné zimy, k rychlému ohřevu interiéru, například po návratu domů nebo při ranním vstávání. V zahraničí je běžné, že je klimatizace v domácnostech používána jako hlavní zdroj tepla. Pokud byste nad tím uvažovali, nejdůležitějším technickým parametrem je pro vás nejnižší venkovní provozní teplota. Většina klimatizací s funkcí vytápění je schopna samostatně a spolehlivě vytopit interiér až do venkovní teploty -15 °C, přičemž nejefektivnější provoz zajistí při teplotách 0 až -5 °C. Výrobci dnes však přicházejí s klimatizacemi optimalizovanými až do -25 °C venkovní teploty. Klimatizace je schopna fungovat dále i při nižší teplotě, než je výrobcem doporučeno, ale dochází ke snížení tepelného výkonu a zvýšení příkonu, případně k automatickému vypnutí.

Užitečné funkce
Kromě chlazení a vytápění dokáží klimatizace i jiné úkoly. Některé modely nabízí časovač, dálkové ovládání či dokonce ovládání přes WiFi. Při správné údržbě mohou čistit vzduch v místnosti, jsou totiž vybaveny filtry, které zachycují většinu bakterií a prachových částic. Klimatizace tak zajišťuje čistší prostředí pro lidi s alergiemi či citlivostí na prach. Přispívá také k prevenci plísní v interiéru, neboť vypouští sušší vzduch, než nasává. Je praktická při sušení prádla v zimních měsících a ideální do prostor se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Filtry je však třeba pravidelně čistit, průběžnou údržbu klimatizace není radno podcenit. Je důležitým předpokladem pro zachování kvality vyfukovaného vzduchu. Při denním provozu v režimu topení se doporučuje čištění vnitřní jednotky jednou měsíčně. Čištění venkovní jednotky je nutno provádět 2krát do roka.

Výhody vytápění klimatizací:
Rychlé ohřátí vzduchu – téměř okamžitě
Velká úspora elektrické energie
3x vyšší tepelný výkon než při klasickém elektrickém topení
Čištění vzduchu při správné údržbě
Prevence plísní
Celoroční využití – v létě chladí, v zimě topí
Jednoduchá instalace

Na co si dát pozor?
Při rozhodování je třeba znát i negativa topení klimatizací. Pro mnohé uživatele může být odrazující poměrně náročná údržba v podobě častého a pravidelného čištění klimatizace. Některým lidem může být také nepříjemné proudění vzduchu, které jednotka vytváří. Třeba si uvědomit také, že tomto typu vytápění dochází k nerovnoměrnému rozvrstvení vzduchu, teplý vzduch se drží u stropu a studený u podlahy. Podobný efekt mají ovšem všechny konvekční typy topení, jako radiátory a ohřívače. Při nákupu je také třeba si všimnout míry hluku, kterou klimatizace během svého provozu vydává. Příliš hlučné zařízení by vás mohlo totiž obtěžovat.

Nevýhody vytápění klimatizací:
Nutnost časté a pravidelné údržby
Proudění vzduchu může někomu vadit
Nerovnoměrné rozvrstvení vzduchu
Snížení výkonu při extrémně nízkých venkovních teplotách
Hlučnost u některých modelů
Marketing versus zkušenosti uživatelů

Tak, jako u všech zařízení, radu si neptejte od těch, jestli klimatizaci nemají, ale od lidí, kteří ji pravidelně využívají. Pokud takové nemáte v okolí, podívejte se na praktické zkušenosti ostatních zákazníků, které vám mohou zjednodušit proces rozhodování. Pokud si uděláte vlastní rychlý průzkum a prohlédnete si online diskuse na toto téma, zjistíte, že většina spotřebitelů hodnotí nákup klimatizace za účelem topení kladně. Vyhovuje jim zejména rychlé vytápění bez čekání a vysoká efektivita i ve velmi chladných oblastech země. Překvapivě spotřebitelům výrazně nevadí ani proudění vzduchu a hlučnost, míra hlučnosti se však odvíjí od typu a modelu klimatizace.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek