Pokud se vám zdá, že fasáda vašeho domu potřebuje čištění, měli byste zjistit, jestli se jedná jen o usazený prach nebo se vám na ní usadily řasy či houby. Podle toho je třeba zvolit způsob čištění, ale v úvahu je třeba brát i to, jakým způsobem je povrchově upravena.
Jak vyčistit fasádu? Třeba to udělat efektivně a zároveň šetrně. Abyste zvolili správný způsob a intenzitu, měli byste nejprve vizuálně zhodnotit, o jaký typ nečistoty se jedná. Zbavit se usazeného prachu je vcelku jednoduché, ale objeví-li se tmavší fleky nebo pásy, může se jednat o řasy, houby nebo i signály konstrukčních poruch. Také byste měli vědět, jakou má vaše fasáda povrchovou úpravu, tedy jaká omítka byla na ni použita, ideálně i její tloušťku. Jaké jsou vaše možnosti v jednotlivých případech? Začněme pěkně po pořádku od nejjednodušších.
Usazený prach či bláto
Čištění takových nánosů zvládnete i sami, pomocí tlakové vody neboli wapky. Je to nejsnazší a zároveň nejlevnější způsob, jak vyčistit fasádu. Je však třeba dávat pozor, abyste nenastavili příliš vysoký tlak vody nebo nestříkali na stěnu z velmi blízké vzdálenosti. Mohlo by dojít k poškození fasády. Pokud vzniknou trhliny, dříve či později je třeba vyhotovit novou omítku.
Hloubkovější čištění
Fasádu lze čistit i rotačním kartáčem s použitím chemických přípravků nebo pískováním. Jsou to však náročnější metody, které je lepší svěřit odborníkům. Čištění fasády rotačním kartáčem můžeme obecně považovat za šetrnější, než čištění fasády wapkou, ale je třeba správně zvolit chemický přípravek, jinak může zanechat fleky. Pískování je agresivnější a používá se hlavně k čištění kamenných obkladů.
Řasy a plísně
Pokud se na fasádě usadily mikroorganismy, wapka to neudělá. Možná na to přijdete až po očištění tlakovou vodou, ale v každém případě je to signál, že je třeba aplikovat přípravky proti biologickému napadení fasády. Pokud se po očištění povrchu omítky neobjeví trhliny, je třeba nanést podle návodu výrobce sanační biocidní nástřik (např. SANATOP Prevent Fix, SILCOLOR RENOV apod.). Tento proces je třeba několikrát zopakovat. Výhodou je, že čistič se po opakované aplikaci dostane až ke kořenům, které nejen vybělí, ale také zlikviduje.
Jak se chránit před napadením
Preventivní čištění a biocidní nástřiky doporučují odborníci provádět nejméně jednou za 5 let. Je třeba si uvědomit, že rozrostlé kolonie řas jsou schopny významně narušit stabilitu konečné omítkové úpravy a za vhodných povětrnostních podmínek mohou mít i negativní vliv na zdraví osob v jejich okolí. Předejít problémům můžete i správným výběrem stavebních materiálů, na českém trhu najdete i omítky založené na nanotechnologii se samočistícím efektem, které dům ochrání.
Včasnou sanací předejdete havárii
V některých případech může vyčištění fasády upozornit na závažnější problémy. Pokud se při čištění objeví trhliny, může to znamenat, že omítka je tenkovrstvá, jak se využívala v 90. letech. Tehdy je vhodné očistit a odmastit celý povrch omítky a nanést novou, neboť časem dojde k praskání těchto vrstev, což umožní vnikání spór do trhlin a jejich postupný rozklad. Zpozornět je třeba i tehdy, objeví-li se fleky řas do 5 let po aplikování omítky nebo zateplení fasády. Může totiž jít io chybu provedení nebo návrhu zateplení. Tehdy je třeba vyhotovit sondu vývrtem do zateplení, změřit tloušťku izolantu, způsob jeho aplikace na podklad, tloušťku omítky a tloušťku armovací vrstvy.
Redakce radí: Při zařizování exteriéru vašeho domu se nechte inspirovat moderními trendy.
Svépomocí či profesionálně?
Majitelé domů se obracejí na profesionály často až tehdy, když už mají velký problém, ale v té fázi bývá řešení již složité a nákladné. Pokud si chcete být jisti, že vaše fasáda bude dokonale čistá na povrchu i v hloubce jejích pórů, obraťte se na profesionální firmu, která nabízí čištění fasád. Vždy spolupracujte se seriózními firmami, za jejichž práci mluví léta zkušeností a které pracují s kvalitními materiály.