Domácnosti v členských státech EU nedokázaly snížit výdaje na svou spotřebu druhý rok po sobě. Loni utratili na běžné spotřební položky více než rok předtím. Podle čísel Eurostatu se meziroční rozdíl vyšplhal na 4 %.
Po 8% poklesu přišel 4% nárůst
Průměrná výše výdajů na spotřebu domácností v EU roste již několik let. Poslední výjimkou byl rok 2020, kdy domácnosti utrácely méně kvůli opakovaným epidemiologickým opatřením. Zavřené hotely, obchody, restaurace i kulturní střediska se podepsaly pod 8% meziroční pokles. Klesající trend dlouho nevydržel. Minulý rok se průměrná výše výdajů na spotřebu domácností v EU opět zvýšila a ve srovnání s rokem 2020 vzrostla o 4 %.
O 4 % méně než před pandemií
Navzdory 4% nárůstu se loňská průměrná výše výdajů na spotřebu domácností v EU nevrátila na úroveň před pandemie. Ve srovnání s rokem 2019 byly loňské výdaje na spotřebu domácností o 4 % nižší. Největší rozdíl byl zaznamenán ve výši výdajů na hotely a restaurace. Ve srovnání s rokem 2019 byly nižší až o 28 %. Dvouciferný rozdíl byl zaznamenán také v porovnání výdajů na dopravu (-12 %), kulturu a rekreaci (-11 %) i oblečení a obuv (-10 %).
Nejvíce peněz na bydlení a energie
V čele žebříčku položek, na které jde nejvíce peněz z rozpočtů evropských domácností, se v roce 2021 nic nezměnilo. Podobně jako v předchozích letech, i loni si nejvíce peněz vyžádalo bydlení a energie. Výdaje na tyto položky loni tvořily 25% podíl ze všech výdajů na spotřebu domácností. Za bydlením a energiemi se umístily potraviny a nealko nápoje se 14% podílem. Trojici položek, na které Evropané utráceli nejvíce, uzavírá s 12% podílem doprava.