11.1 C
Brno
Sobota, 21 září, 2024
- Reklama -časopis
DomůZahradaMrazuvzdorné rostliny na balkon a terasu: budou vám zářit až do jara

Mrazuvzdorné rostliny na balkon a terasu: budou vám zářit až do jara

Některé rostliny vám mohou zkrášlit balkony a terasy i v zimě krásnými barvami. Mrazuvzdorné rostliny na balkoně mají tu výhodu, že se z jejich krásy můžete těšit po celý rok a nemusíte je přenášet dovnitř. Vybrali jsme pro vás 10 nejzajímavějších.

  1. Vřes a vřesovec
    Jsou favoritem číslo jedna k pěstování na balkonech během zimy, nepřekáží jim sníh ani mráz. Můžete je vidět iv přírodě v horských oblastech, ale také v zahradách. Pro svou nenáročnost, vytrvalost ve kvetení a odolnost proti mrazům stále častěji nacházejí uplatnění jako balkonové rostliny. U nás najdete mnoho odrůd vřesu obyčejného, odlišují se růstem, ale také barvou květů, které mohou být bílé, růžové či červené. Vřesy kvetou drobnými zvonkovitými květy od konce léta do pozdního podzimu, ale listy na keřích zůstávají během celého roku, neopadávají. Úzké tmavě zelené lístečky v zimě často mění barvu na bronzovofialovou. V nádobách je můžeme pěstovat buď samostatně, nebo kombinovat se zakrslými jehličnany, s různými druhy trav, okrasným zelím či s chryzantémy.

Vřesovce se velmi podobají vřesům, ale jejich stálezelené keře začínají kvést až v listopadu, většina odrůd dokonce až v lednu, a kvetení může trvat až do května. Při pěstování obou druhů je důležité vědět, že mají rádi kyselé půdy, a podobně jako i ostatní mrazuvzdorné rostliny je třeba je zalévat nejen v létě, ale i během zimy, ale jen během dnů, kdy nemrzne.

  1. Břečťan
    Mnohé popínavé rostliny krášlí balkony, stěny i ploty i v zimním období, jednou z nich je břečťan. Je odolný proti mrazu a nabízí velké množství odrůd s listy s jemným mramorováním žlutého či bílého zbarvení. Jeho výhodou je, že se mu daří na polostinných místech, dokonce i v úplném stínu. Je třeba jej držet pod kontrolou pravidelným řezem a dávat pozor, aby se nedostal do štěrbin a puklin stěn, které může rozrušit.
  2. Zemolez
    Nejznámější je zimolez kamčatský, listy mu neopadají ani během silných mrazů. Je jednou z nejodolnějších rostlin, jeho kmen vydrží mráz až -40 °C a květiny snášejí až -7 °C. Je to kompaktní, hustě rozvětvený keř, zaujme vás lesklými zelenými listy, ale ještě zajímavější jsou jeho plody, které můžete čekat už v květnu. Nápadně připomínají borůvky, ale jsou spíše přetaženy do válcovitého tvaru. Pro jeho nenáročnost a včasnost zrání jej lze pěstovat ve všech oblastech Slovenska. Nejlépe se mu daří na slunečných místech ve středních až vyšších horských oblastech s dostatkem vláhy, dokonce i ve vysokých horských polohách (do 1300 m nm)
  3. Konifery – zakrslé jehličnany
    V našich klimatických podmínkách se vám nejlépe osvědčí kultivary domácích jehličnanů – borovice, smrku, tisu nebo jalovce, pokud chcete výraznější barvy, můžete si vybrat i cypřišky nebo cizokrajné poléhavé zlatavé jalovce. Musíte však dát pozor na zalévání – jehličnany v zimě častěji uschnou než zamrznou. Před nástupem zimy je dobře polijte a zavlažujte i během zimy vždy, když teplota vystoupí nad bod mrazu. Volba vhodného druhu závisí na tvaru, který si přejete a na poloze balkonu.
  4. Rozchodník Sieboldov
    Rozchodník Sieboldov je stálezelený převislý sukulent, vhodný do květináčů, s krásnými modrosivými listy s červeným lemem na okrajích. Kvete drobnými růžovými kvítky. Vyžaduje propustnou půdu, slunné až polostinné místo. Nepotřebuje mnoho vláhy. Je vhodný i pro výsadby do skalek, suchých zídek a různých závěsných nádob. Půdy vyžaduje sušší, dobře propustné, písčité až kamenité.
  5. Okrasné zelí
    Tato příbuzná klasického zelí byla vyšlechtěna primárně pro okrasné účely a je velmi oblíbenou mrazuvzdornou rostlinou. Růžice listů je otevřená a má výrazně barevný střed. Listy mohou být hladké nebo kudrnaté. Střed růžice je červený, fialový nebo bílý. Vydrží i mírné mrazy, při teplotě -10 stupňů Celsia se začíná výrazně zbarvovat. Ozdobné zelí je dostupné jako směs barev nebo ve skupinách podle tvaru listů.
  6. Gaulterie
    Gaulterie bývá v prodeji v předvánočním období jako dekorativní rostlina s menšími kožovitými listy a množstvím plodů. Svěží dokáže vydržet až do konce zimy. Je to menší stálezelený keříček odolný proti mrazu. Bývá obsypaná kulatými červenými plody od podzimu do jara. Potřebuje kyselou, propustnou a mírně vlhkou půdu. Daří se jí v polostínu až stínu.
  7. Mahonie a cesmína
    Cesmína ostrolistá je typickou vánoční rostlinou na Britských ostrovech. Snáší však jen velmi mírné mrazy. U nás je pro pěstování vhodnější mrazuvzdorná a stálozelená mahonie cesmínolistá, keř dokáže odolat i tuhým mrazům, ve volné půdě až -24 °C. Je atraktivní v každém ročním období. Kvete v zimních měsících, během léta ji krášlí pichlavé kožovité listy, které se na podzim vybarvují do hněda, oranžova až červena. V zimě na ní zaujmou barevné tmavě fialové plody.
  8. Heuchera
    Tato rostlina s krkolomným jménem pochází z USA od Aljašky po Kalifornii. Heuchery kvetou v různých odstínech bílé, růžové, červené a fialové, ale co je činí výjimečnými, je vínově červená barva listů – mnohé kultivary jsou pastvou pro oči. Ve volné půdě vydrží mráz až -34 °C. Roste trsovitě a vyžaduje pro pěstování vlhké stanoviště, kde je světlo až polostín. Vyloženě nesnáší úpal a sucho. Půda může být i běžná zahradní zemina, která je dostatečně propustná, ale může být také těžší.
  9. Stříbrný drátek – Calocephalus
    Calocephalus brownii vypadá docela jako změť stříbrných drátků. Snese jen slabý mráz do -5°C, i to raději ve vegetační „přikrývce“, ale v nádobě vypadá krásně v kompozici s mrazuvzdornými rostlinami. Když zamrzne, vytváří totiž zajímavý efekt, zůstává stejný, jako kdyby zkameněl. Při pěstování na balkoně jsou bezpečné teploty, aby nezmrzly, jen do -1°C. Chcete-li ho přezimovat bez újmy, přeneste jej do světlé místnosti, kde je kolem 10 – 15°C.
zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek