0.1 C
Brno
Pondělí, 6 ledna, 2025
- Reklama -časopis
DomůRady a Návody7 častých chyb při svépomocném malování stěn a jak jim předejít

7 častých chyb při svépomocném malování stěn a jak jim předejít

Malování stěn v interiéru je vstupní branou do světa domácí kutily – zvládne ho každý, kdo už někdy držel v ruce štětec a poradí se v prodejně s barvami. Ale jelikož se to zdá tak jednoduché, děláme při malování chyby, které nám mohou vzhled místnosti zbytečně pokazit. Přitom stačí pár profesionálních rad a dosáhnete dokonalého výsledku.

Ve skutečnosti je malování místnosti rovnováhou dovednosti, vytrvalosti a pozornosti k detailům. Jednoduchá vylepšení zajistí, že váš projekt vyjde bezvadně. Na druhé straně, jednoduché chyby mohou způsobit pravý opak. Toto jsou nejčastější chyby, které děláme při DIY malování a profesionální řešení, jak jim předejít.

1: Zapomněli jste očistit stěny
Prvním důvodem, proč chcete malovat, bývají obvykle špinavé stěny. Vždy je třeba začít s čistým štítem, zejména v kuchyni, kde se na stěnách usazuje více tuku. Lidé mají tendenci přeskakovat tento krok, ale je to pro proces nevyhnutelné, protože barva nebude správně držet na špinavém povrchu. Na mastných skvrnách se pravděpodobně začne odlupovat, v některých případech téměř okamžitě. Nechte poškozený povrch zcela vyschnout a poté pomocí škrabky odstraňte vše, co není hladké, teprve poté naneste základní nátěr.

2: Vynechání opravy děr ve zdi
Před malováním se vyplatí povrch prozkoumat, abyste našli kazy na stěnách. Ignorování děr nebo ošoupaných rohů vám zbytečně pokazí konečný vzhled, přitom stačí malá oprava. Pomocí flexibilního stěrkovacího nože nebo špachtle naneste malé množství stěrkové hmoty nebo sádry do promáčknutí. Po zaschnutí lehce obruste smirkovým papírem a upravte barvou. Možná budete muset natřít větší plochu, protože stěny mohou barvu nasávat různě v závislosti na poréznosti. Nechte zaschnout, obruste do hladka a znovu upravte.

3: Šetření na základním nátěru
Ano, malovat místnost dvakrát je otravné, ale použití základního nátěru je to, co zajistí barvu, kterou jste si vybrali, s menším počtem vrstev barvy. Některé barvy nátěrů, zejména jasné žluté, zelené, červené či oranžové, potřebují samostatný základní nátěr, aby vypadaly živě. Zajistit, aby vám neprosvítala stará barva, je jednoduché. Na začátku naneste základní nátěr (v prodejnách jej najdete také pod názvem „podkladová barva do interiéru“ nebo „univerzální základ“) a poté naneste jednu nebo dvě další vrstvy barvy, dokud nebude vypadat jednotně. Když základní nátěr vynecháte, možná budete muset barvy nanášet vícekrát. Chcete-li si práci urychlit, hledejte základní nátěr s rychleschnoucím složením.

4: Natírání druhé vrstvy dříve, než první zaschne
Nikoho nebaví dívat se na schnoucí barvu, ale při DIY malování se vyplatí vyzbrojit trpělivostí. Spěch s nanesením druhé vrstvy předtím, než první zcela zaschne, může první vrstvu barvy částečně „odlepit“. To bude mít za následek nerovnoměrné zbarvení, vypukliny, pruhy nebo dokonce odlupování. Doporučujeme počkat 2 až 4 hodiny před nanesením druhé vrstvy, ještě déle v případě barvy na bázi oleje. Rozhodně druhou vrstvu úplně nevynechejte, riskujete, že váš povrch bude „vrásčitý“. Chcete-li opravit uspěchanou barvu, počkejte, až barva vytvrdne, a pak ji přebruste smirkovým papírem. Očistěte místo mýdlovou houbou a čistou vodou, nechte zaschnout a znovu naneste.

5: Malování přes skvrnu
Pokud chcete, aby vodní nebo barevná skvrna natrvalo zmizela, naneste na ni speciální základní nátěr proti skvrnám. Někdy však může být i poté viditelná, v takovém případě je třeba přemalování základním nátěrem od rohu k rohu.

6: Příliš dlouhé čekání na odlepení malířské pásky
Stržení malířské pásky může být stejně špatné jako depilace voskem. Příliš silné trhání způsobí, že budete křičet, když budete stahovat okrajovou vrstvu barvy. Pomocí žiletky odřízněte po obvodu, kde se páska setkává s lemováním nebo stěnou. Pro čistý okraj pásku pomalu stáhněte.

7: Barva je příliš tmavá
Konečný výsledek s barvou, která je tmavší, než se očekávalo, je běžnou chybou začátečníků. Barva je obvykle tmavší než na vzorku, zejména v místnosti s minimálním přirozeným světlem. Napravit vzhled může pomoci přidání lamp nebo dekorativních doplňků s reflexními plochami, které odrážejí světlo. Někdy se však tmavá barva nedá zachránit prosvětlením interiérů nábytkem a doplňky. V takovém případě ji bude třeba přemalovat. Na příliš tmavou barvu naneste alespoň o 50% světlejší, ale ujistěte se, zda se vám tento odstín líbí.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek