3.5 C
Brno
Úterý, 5 listopadu, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyInflační doložka: kde na ni narazíte a co se s ní dá...

Inflační doložka: kde na ni narazíte a co se s ní dá dělat?

Tato smluvní doložka se využívá již dlouhá léta, ale hrozbou začala být až když reálná inflace začala růst dynamickým tempem. Kde se uplatňuje a jak na ni reagovat?

S inflační doložkou se nejčastěji se můžeme setkat v nájemní smlouvě, smlouvě o dílo nebo kupní smlouvě, kde inflační doložka ovlivňuje výši nájemného, kupní cenu nebo cenu díla, přesněji jejich zvyšování. Zvyšování podle inflace bývá většinou dohodnuto tak, aby proběhlo teprve tehdy, když inflace dosáhne určitou hodnotu, například až od 5 %. V slovenském prostředí se většinou bere za relevantní míra inflace zjištěná Statistickým úřadem SR. Podle něj však už ve všech oblastech 5% dávno překročila, takže na ni můžete narazit leckde.

Postupujte podle smlouvy
Je důležité zdůraznit, že pokud má docházet ke zvyšování cen v závislosti na inflaci, inflační doložka musí být ve smlouvě uvedena, neuplatňuje se tedy automaticky. Pokud se chystáte koupit nebo pronajmout byt, měli byste si předem zjistit, jestli smlouva obsahuje inflační doložku nebo ne. Pokud jste již smlouvu podepsali, v první řadě ji důkladně prozkoumejte. Pokud neobsahuje inflační doložku, nemá pronajímatel či developer nárok na zvýšení ceny z důvodu inflace. Pokud smlouva inflační doložku obsahuje, doporučujeme se při řešení situace obrátit na zkušeného advokáta, který vám pomůže ověřit, zda došlo k navýšení v oprávněné výši, a seznámí vás s možnostmi řešení vzniklé situace.

Inflační doložka při pronájmu
Inflační doložka umožňuje, aby výše peněžního plnění, které má být vypláceno delšímu bodu, odrážela reálnou hodnotu peněz. Velmi často se proto používá za účelem úpravy nájemného v nájemních smlouvách. V praxi ujednání vypadá tak, že se dohodnutá výše peněžního plnění upraví v určitých intervalech (nejčastěji ročních) v návaznosti na míru inflace zjištěnou zmíněným Statistickým úřadem SR.

Smlouva s developerem
Inflační doložku můžete najít také ve smlouvě o budoucí kupní smlouvě, která se podepisuje ve stadiu po rezervaci nemovitosti. Developer má díky ní právo v případě určitého smluvně definovaného nárůstu cen stavebních prací a materiálů na navýšení kupní ceny. Obvykle to bývalo kolem 5% z ceny nemovitosti, v současnosti si však někteří developeři nárokují zvýšení cen bytů io 12 – 15%. Ceny stavebních materiálů v průměru vzrostly o přibližně 32 % a stavební práce asi o 17 %, takže to mnozí developeři uplatňují při cenotvorbě.

Kdo inflační doložky neuplatňuje
V případech výrazného navýšení ceny již zasmluvněných bytů dosud šlo jen o menší developery. Velcí developeři dosud inflační doložky neuplatňovali. Patří mezi ně například Penta Real Estate Slovensko, Lucron nebo J&T Real Estate. Mají dostatečné rezervy, aby zvyšování cen vstupních materiálů a služeb pokryly z jiných zdrojů, než dodatečnou platbou od klienta. Někteří ani v budoucnu neuvažují o přenášení břemene zvyšování nákladů na klienta, který již má s námi podepsanou smlouvu o budoucí smlouvě. Někteří ji už ale začali do nových smluv přidávat.

Co lze s inflační doložkou dělat?
Pokud jste podepsali smlouvu obsahující inflační doložku a požadovaná částka navýšení je po právní stránce oprávněná, máte v zásadě dvě možnosti. Pokud dohodnutý byt opravdu chcete, navýšení akceptujete a zaplatíte vyšší kupní cenu. Pokud je pro vás navýšení neakceptovatelné, domluvíte se s developerem na odstoupení od smlouvy a vrácení rezervační zálohy. Neměl by to být problém, v současnosti může nemovitost prodat io 30% dražší, než ji prodával vám například před 2 lety. V případě, že by s tím developer souhlasil, můžete také nemovitost postoupit jiné osobě.

Pokud jste se s inflačními doložkami setkali a neumíte se rozhodnout, jak pokračovat a zda se vám vyplatí zaplatit rozdíl pro získání nového bydlení, poraďte se s odborníkem, právníkem nebo realitním makléřem, který vám shrne všechna pro a proti.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek