24.5 C
Brno
Neděle, 14 dubna, 2024
- Reklama -časopis
DomůBydleníBalkon v paneláku: Inspirace na chytrá řešení příjemného prostoru v exteriéru

Balkon v paneláku: Inspirace na chytrá řešení příjemného prostoru v exteriéru

Teploměr zatím ukazuje nízké hodnoty, ale když začne sluníčko více hřát, je třeba být připraven otevřít mu náruč. Pokud máte balkon v bytě, jste jedním z těch šťastných, kteří si mohou užívat svůj soukromý prostor pod širým nebem. Chcete se inspirovat, jak? Přinášíme vám několik šikovných balkonových řešení pro malé prostory.

Začněte od podlahy
Možná nejste zcela spokojeni s vaší balkonovou dlažbou, často bývá ošoupaná a nevýrazná. Pokud byste to chtěli změnit, máme pro vás několik inspirací. Jednou z nich je udělat novou dlažbu nebo dřevěnou palubovku, což je poměrně náročný úkol. Vybraný materiál by měl být totiž dostatečně mrazuvzdorný, protiskluzový a důležitá je i jeho profesionální instalace. Jde to však také jednodušší. Dnes naleznete na trhu plastové obklady na terasu s dřevěným vzhledem, které snadno složíte sami klik-systémem. Příjemný však může být i trávníkový koberec nebo různé typy koberců, které vám balkon zútulní a v chladném období je můžete odstranit.

Co děláme na balkoně
Zařízení balkonu je třeba si zvolit nejen podle jeho rozměrů, ale také podle toho, k jakému účelu jej nejčastěji využíváme. Rádi na něm popíjíte kávičku? Nebo pracujete s notebookem? Na tyto aktivity vám postačí i subtilní bistro set, který nezabírá moc místa nebo možná i jedno křeslo se stolkem. Pokud se na váš balkon vejde i více lidí, nemusíte se bát jít i do lehčí či rozměrnější pohovky. Pokud na něm plánujete jen pěstovat květinky či bylinky, můžete si zvolit jen malý stoleček. Podívejte se na naše inspirace k sezení na balkoně.

Pamodaj štěstí lavička
Velice praktickým řešením pro balkony v paneláku jsou lavice. Pokud ji umístíte po délce balkonu, měla by být užší, při instalaci po šířce můžete jít více do hloubky. Šikovné lavice na míru si můžete vyrobit i sami ze starých palet au lavic se skříňkami získáte i užitečný úložný prostor.

Ležím si na balkoně a je mi dobře
Mnozí majitelé balkonů je rádi využívají k vylíhování a opalování. Takovým labužníkům často nevadí, když lehátko či matraci zabírá i celou plochu balkonu. Není co řešit – vytvořte si postel na míru! Může jí být i tulivak, houpací síť nebo závěsné „vajíčko“.

Zelená oáza
Ať už jste zručným pěstitelem nebo ne, zeleň na balkon patří. Ochlazuje své okolí, pohlcuje CO2 a může vám i stínit slunce. Některé mrazuvzdorné rostliny vám dokonce mohou krášlit balkon po celý rok. Pokud se vám zdá, že se vám vedle sezení a ležení na balkon nevejde, můžete ji umístit co nejvíce vertikálně do výšky. To platí i při pěstitelských sklonech, záhony bylinek a plodů si najdou místo v patrových stojanech či regálech.

Vytvořte si soukromí
Zabránit zvědavým pohledům sousedů či kolemjdoucích lze také několika způsoby. Jednou alternativou jsou rolety, ty však nepropouštějí slunce a dostatek vzduchu. Můžete zkusit také stahovací markýzy, bambusové či textilní závěsy, které vypadají velmi dekorativně. Soukromí vám mohou zajistit také vysoká vegetace, jako bambusy či oleandry nebo popínavé rostliny. Vyberte si to pravé ořechové pro svůj balkon.

Náladové osvětlení
Chcete-li posedávat na balkoně i večer, umělé světlo hraje důležitou roli. Můžete využít běžných exteriérových nástěnných svítidel, ale velmi oblíbené jsou i světelné girlandy, které obtočíte kolem zábradlí. Romantickou atmosféru však vytvoří i svíčky a lucerny, při nichž je však třeba dbát na bezpečnost, aby nezpůsobily požár.

Fantazii se meze nekladou
Podívejte se na svůj balkon s otevřenou myslí a využijte jeho silné stránky naplno. Využijte například širokou parapetu nebo dostupnou přípojku na elektřinu na party koutek. Každá změna dodá vašemu balkonu druhý dech.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek