24.5 C
Brno
Neděle, 14 dubna, 2024
- Reklama -časopis
DomůBydleníPočet nových fotovoltaických zařízení v ČR loni vzrostl skoro 4-násobně

Počet nových fotovoltaických zařízení v ČR loni vzrostl skoro 4-násobně

Poptávka po fotovoltaických zařízeních stoupá rekordním tempem téměř v celé Evropě. Výjimkou není ani sousední ČR, která loni zaznamenala další výrazný nárůst počtu nových připojených zařízení. Ve srovnání s rokem 2021 jich bylo na českých budovách nainstalováno skoro čtyřikrát více.

Výkon nových zařízení dosahuje 240 MW
Podle údajů Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) byla loni v ČR nainstalována nová fotovoltaická zařízení s celkovým výkonem nad 300 MW. Ne všechny se do konce roku stihly zapojit do sítě a uvést do provozu. CAFT eviduje od ledna do prosince loňského roku připojení nových zařízení s celkovým výkonem přes 240 MW. V meziročním srovnání to přineslo skoro 4násobný nárůst.

Vysoký nárůst počtu žádostí o zelené dotace
Několikanásobný meziroční nárůst loni nezaznamenal pouze výkon nových instalovaných, resp. připojených fotovoltaických zařízení. Výrazným rozdílem se zvýšil i počet žádostí o dotace na zelená zařízení. Rekordní zájem byl v loňském roce zaznamenán v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Žádosti o příspěvek na financování instalace fotovoltaického zařízení na rodinný dům předložilo 53 000 žadatelů, což bylo 5-násobně více než v roce 2021.

V letošním roce se očekává další vysoký růst
Zájem o fotovoltaická zařízení neutichne ani v průběhu letošního roku. Podpora koupě zelených zařízení formou státních dotací má nadále zvyšovat poptávku. Podle několika předpovědí se celkový výkon nových zařízení nainstalovaných v roce 2023 vyšplhá na 750 MW. Výrazný růst instalovaného výkonu se očekává zejména u bytových domů, které mají od letošního roku lepší podmínky spojené s financováním a instalací zelených zařízení.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek